Shëndetësi


Me këto ushqime e luftoni stresin

Pranë vetes gjithmonë duhet të keni fruta të thara, sidomos kur moti është i ftohtë, sepse përmbajnë substanca të rëndësishme për organizmin Këtë e ka rekomanduar eksperti i njohur nga Vjena, profesor Dr. Hademar Bankhofer….


Ja si po ndikon teknologjia dixhitale tek fëmijët

Mjeku Nicholas Kardaras botoi një artikull në New York Post, me titullin “Është heroinë dixhitale: Si ekranët po i kthejnë fëmijët në psikozë droge?”. Në këtë artikull ai paralajmëron se telefonat, telefonat e mençur dhe…
Ja sa shpesh duhet të vizitoni mjekun

Vizita vjetore është shumë e dobishme siç është vërtetuar për vite të tëra për shkak të faktit se ajo është një nga masat më të mira parandaluese për të zvogëluar rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve…Metoda të reja për të riparuar nervat

Dëmtimi nervor nga sëmundja neurodegjenerative dhe lëndimi kurrizor kryesisht janë konsideruar të pakthyeshëm, por studiuesit nga Dartmouthi raportojnë përparim në përpjekjet për t’i sintetizuar produktet e rralla natyrore, të cilat e nxisin rigjenerimin dhe rritjen…


Helmi i merimangës, mund ta trajton paralizën

Në një hulumtim të bërë në Australi u zbulua se helmi i merimangës mund të përdoret për trajtimin e paralizës. Sipas mediave vendore në Australi, transmeton AA, shkencëtarët australianë kanë gjetur se një proteinë që…


Sa shumë kripë mund të përballojë trupi

“Nëse ha shumë kripë për një periudhë disa mujore, ti dehidraton trupin dhe rrit tensionin e gjakut.  Kjo gjë e rrit disa herë rrezikun që një person të pësojë atak në zemër”, shpjegon kardiologu, Dr….