Kuriozitete

100 vjeçarja Shqiptare që lexon çdo ditë Kur’an (Video)

100 vjeçarja Shqiptare që lexon çdo ditë Kur’an (Video) Një 100 vjeçare nga fshati Greme e Komunës së Ferizajit, pavarësisht moshës dhe ngadalësimit të frymëmarrjes ajo ende lexon rregullisht Kur’anin. Kjo plakë ka 90 vite qe e lexon rregullisht Kur’anin dhe se thotë se nuk mundet të kalojë ditën pa lexim. Në videon më poshtë mund ta degjoni 100 vjeçaren […]

Read More

Pritën 17 vjet për një fëmijë, por u bënë me 6 (Foto)

Një spital në Virginia të SHBA bën të ditur se kanë lindur gjashtënjakë, tre djem dhe tre vajza. VCU Medical Center në Richmond, raporton CBS News, bëri të ditur lajmin në një deklaratë duke thënë se gjashtënjakët lindën në këtë spital. Bebushët kanë lindur në 11 maj nga prindër të cilët kishin 17 vjet që përpiqeshin të kishin një fëmijë. […]


Çfarë i ndodh trupit në 30 ditët e Ramazanit

Në Ramazan, myslimanët agjërojnë çdo ditë nga mëngjesi deri në mbremje një muaj të tërë. Këtu do të paraqiten disa informacione interesante në lidhje me atë që ndodh në trupin tuaj gjatë këtyre 30 ditëve të Ramazanit. Ndryshimi në Fazën 1 (Dita 1, Dita 2) Në ditën e parë të agjërimit, niveli i sheqerit në gjak bie. Zemra ngadalëson rrahjet […]


Shenjat e shtatzënisë se do të lindni binjakë

Momenti që çiftet e reja kuptojnë se do të bëhen prindër është momenti më i bukur, por bëhet edhe më i madh kur kuptojnë se do të sjellin në jetë binjakë. Ja disa nga shenjat për të kuptuar se do të sillni në jetë dy binjakë: 1. Shtimi i shpejtë në peshë Për shkak të rritjes së mitrës dhe sasisë […]


Pija që pastron arteriet dhe ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Arteriet janë ato që transportojnë gjakun e pasuruar me oksigjen në çdo pjesë të trupit, ndaj nëse ato mbartin “papësterti” qarkullimi i gjakut do të ngadalsohet e zemra do të fillojë të shfaqë probleme. Me papastërti nënkuptojmë yndyrën e cila vesh jo vetëm muret e zemrës por dhe të arterieve duke shkaktuar sëmundjet kardivaskulare njohur ndryshe si vrasësit e heshtur. […]


Si e shëron agjërimi sëmundjen e diabetit

gjërimi i Ramazanit është një adhurim që bëhet nga rreth një miliard muslimanë në botë. Gjatë muajit të ramazanit ushqimet dhe lëngjet lejohet të konsumohen vetëm pas perëndimit të diellit deri në agim dhe marrja e karbohidrateve zakonisht rritet. Artikujt shkencorë që trajtojnë çështjen e agjërimit të diabetikëve në ramazan këmbëngulin në nevojën e kontrollimit të pacientëve diabetikë përpara ramazanit […]


LAJMI FUNDIT: Sapo ndodhi,Tronditet Kosova, ka vdekur djali i…

Një Porsche 911 Turbo S, veturë sportive u nda në dy pjesë duke u shndërruar në një grumbull hekurash dje gjatë një aksidenti në qendër të kryeqytetit rus, Moskë. Sipas televizionit rus, RT, dy të rinj vdiqën në aksident njeri prej tyre ishte nga kosova djali i Hamdi Tushes.. pasi shoferi humbi kontrollin e automjetit luksoz në një rrugë të […]


Lind në Siri fëmija me dy koka

Një fëmijë me dy koka ka lindur në Sirinë veri-perëndimore dhe ndodhet në terapi intensive në një spital të Turqisë. Lajmi bëhet i ditur nga televizioni panarab Arabiya, duke cituar burime mjekësore të rajonit të…